طرح بنر شهادت امیرکبیر

بنر شهادت امیرکبیر

دسته بندی محصول :

بنر شهادت امیرکبیر

فرمت فایل :

Psd

رنگ بندی استفاده شده:

مشکی، خاکستری، ذغال سنگی، تیره

لایه های فایل :

لایه باز

ابعاد فایل :

 100*300 cm

رزولوشن :

300 DPI

حجم فایل فشرده :

30 تا 100 MB

مد تصویر: CMYK
قابل استفاده در :فتوشاپ،ایلاستریتور،کورل درا

امیرکبیر کیست؟

امیر کبیر، صدراعظم معروف زمان ناصرالدین شاه بود که بعدها شوهر خواهر ناصر الدین شاه نیز شد. شهرت وی به دلیل اقدامات مهم سیاسی و اجتماعی اوست.

نام اصلی امیر کبیر چیست؟

میرزا محمد تقی خان فراهانی ملقب به امیر کبیر بود. او در منطقه فراهان از توابع شهرستان اراک متولد شده بود.

القاب دیگر امیرکبیر چه بود؟

امیر کبیر به دلیل شهرت و مسئولیت هایی که داشت دارای القاب زیادی از جمله میرزا محمد تقی خان، کربلایی محمد تقی، مستوفی نظام، وزیر نظام، امیر نظام و امیر اتابک بود. امیر کبیر مشهورترین لقب ایشان بود.

اقدامات مهم امیر کبیر چه بود؟

  • گسترش روابط خارجی
  • ایجاد سفارت خانه های دائمی در کشورهای مختلف
  • انجام اصلاحات در دستگاه های دولتی
  • تاسیس مدرسه دارالفنون
  • توسعه پست خانه ها
  • توسعه چاپارخانه ها

همسران امیر کبیر

امیر کبیر در طول زندگی خود دو بار ازدواج نمود.

ازدواج اول با دختر عمویش به نام “جان جان خانم” بود و حاصل این ازدواج 3 فرزند، یک پسر و دو دختر بود. امیر کبیر در دوران صدر اعظمی خود از همسر اولش جدا شد.

ازدواج دوم با خواهر ناصر الدین شاه به نام “ملک زاده خانم” ملقب به “عزت الدوله” بود. گویا امیر کبیر تمایلی به این ازدواج نداشته و این ازدواج به دستور ناصرالدین شاه صورت گرفته است. حاصل ازدواج امیرکبیر با خواهر شاه، دو دختر به نام های “تاج الملوک خانم” و “همدم الملوک خانم” بوده است.

روز ملی توسعه و بزرگداشت امیر کبیر

متاسفانه اقدامات چشمگیر امیر کبیر را پس از حدود 3 سال دیگر نتوانستند تحمل کنند. درباریان همراه با مادر شاه، دسیسه ای چیدند و امیرکبیر را از سمت خود برکنار کرده و به کاشان تبعید نمودند.

امیر کبیر حدود 40 روز بعد از تبعید و در تاریخ 20 دی، در باغ فین کاشان توسط علی حاجب الدوله به قتل رسید. در تقویم ایران 20 دی، به جهت بزرگداشت امیرکبیر و اقدامات مهم وی به نام “روز ملی توسعه” نامگذاری شده است.

آرامگاه امیر کبیر کجاست؟

امیر کبیر که دشمنان زیادی داشت، ابتدا در گورستانی به نام “پشت مشهد” در کاشان دفن شد اما چند ماه بعد به درخواست همسرش، پیکر او به کربلا منتقل شد و در اتاقی به خاک سپرده شد که رو به صحن حرم مطهر امام حسین (ع) باز می شود.

دانلود بنر شهادت امیرکبیر

بنر شهادت امیر کبیر